Такмичење GreenGames

GG

Подржимо ученике наше школе

"Знањем за одрживи развој"

У  оквиру националне кампање која се одвија под слоганом „Знањем за одрживи развој“, чији је циљ да се основци и средњошколци кроз образовање, на забаван начин, заинтересују за еколошке проблеме у средини у којој живе, ученици наше школе направили су видео игрицу са еколошком поруком „GreenGames“. У овој кампањи учествује више од 70 градова и 150 школа из целе Србије, а покровитељи кампање су Кабинет за европске интеграције и Министарство просвете Републике Србије.

Пропозиције такмичења

Игра је оригинално креативно дело тима ученика уз менторску улогу наставника. Тим развија игру користећи расположиве елементе: алате за развој софтвера, графике и звучних ефеката, опен соурс решења (енџине, библиотеке, готове игре, звучне ефекте, графику). Игра се ради на тему екологије. Стручна комисија оцењује усклађеност игре с темом, оригиналност игре, креативност, сложеност примењених техника, привлачност и допадљивост игре. Поени добијени на бази СМС гласања се сабирају са оценама комисије и тако добија коначна оцена игре, на основу које се бира победник.

Награде

Предвиђено је да ће победник, за свој град, освојити „Птицу робот“, интерактивну инсталацију која је проглашена спомеником културе и представља атрактивну културну и туристичку атракцију на местима на којима је већ постављена, а друго, треће и  четврто пласирани  АртЕко робота за рециклажу секундарних сировина.

Детаљније о наградама на адреси: http://greengames.rs/index.php/nagrade

Представници наше школе и града Крагујевца

Представници наше школе који су узели учешће на овом такмичењу за најбољу видео еколошку игрицу су:

• Алекса Свилкић – веб програмер
  • Милица Чанић – графички дизајнер
  • Алекса Живковић – дизајн звука

Ментор: Марија Андоновић Радојевић, професор информатике

Опис игрице

Циљ игрице је очистити травњак од папира, пластике и стакла тако што се чаше, флаше и папири превлаче до одговарајућег контејнера за примарну селекцију рециклажног отпада. За стакло је намењен зелен, за папир плав а за пластику жут контејнер. Сваки погрешно убачен предмет доноси казнени поен. За чишћење травњака на располагању је 1 минут. За музичку подлогу искоришћена је композиција крагујевачке групе Darshines од које су ученици добили права за коришћење у ове сврхе.

Игрицу можете преузети на адреси: http://greengames.rs/index.php/gradovi/135-grad-kragujevac

Гласање за нашу игрицу:

• Пошаљи СМС поруку „gp 161″ на број 6252, путем било које мреже.
  • Твоја СМС порука је прилог за фонд за образовање талентованих информатичара.
  • Победници такмичења биће добитници фонда, а средства ће победнику и његовој породици умањити трошкове школовања.
  • Цена поруке за кориснике Теленор и ВИП мреже износи 11,80 дин, а за кориснике МТС мреже 14,40 дин (порез је укључен у цену).
  • Гласање је планирано до краја месеца октобра.
  • Резултати се могу пратити на: http://greengames.rs/index.php/gradovi-tabela. Ажурирање гласова врши се једанпут дневно.

Птица РОБОТ и рециклажа у Србији

"Још увек имате шансе за освајање птице за град, а ово је јединствена прилика да град освоји птицу која је у Београду иначе у статусу споменика културе града Београда као прва робот скулптура града. Ја као аутор сам и испитно питање за студенте историје па је и то допринос овог мени важног наушно технолошког достигнућа модерној уметности Србије данас. Деца Врачара је већ три године уредно хране и верујем да има значајну улогу у разумевању важности сакупљања рециклажне сировине посебно лименки, обзиром да се алуминијум рециклира небројено пута. Грађани Врачара нахране птицу са отприлике преко 300.000 лименки а од продаје лименки могу да се купе четири веш масине. Погледајте овај анимирани филм http://www.youtube.com/oktoopusorg

Ових дана на фестивалу роботике на којем учествујемо разговарамо са инжињерима и додатним опцијама препознавања гласа корисника и лика корисника те тиме можемо постићи да вам се робот лично обраћа именом и да памти колико сте лименки рециклирали. Након убачених 30 лименки покрећете солотрол асистент робота, који вас награђује соларном џепном лампицом и представаља вам преко десетак предлога како да сами направите кућну соларну лампу и многе друге предлоге уради сам буди свој мајстор, користи обновљиве изворе у свакодневници...... – стоји у писму ауторке птице Робот и АртЕко робота.

Погледајте следећа два филма и упознајте се са могућностима птице Робот као и могућностима нашег града које остају неискоришћене.

Птица Робот

Зашто Робот ПТИЦА

Промоција ОШ "Светозар Марковић" и еколошке игрице "Почисти"

Напаравити игрицу за нас је било много једноставније од промовисања себе самих. Овде можете погледати вести, обавештења, саопштења, наша гостовања на локалним телевизијама и послушати снимке емисија у којима смо гостовали представљајући нашу школу и наш град у националној кампањи "GreenGames" удружења Октопус. Свима који су гласали за нас и подржали нас хвала. - Тим ОШ "Светозар Марковић"