Посета Институту за физику на Природно-математичком факултету

Посете Природно- математичком факултету, Институту за физику

Популаризација предмета физике као и приближавање физици као науци били су мотив наставници Виолети Мишић да предложие ђацима посету Институту за физику приликом које би им били демонстрирани огледи из физике. Ученици су са одушевљењем прихватили идеју, а наставник је прикупио бројно стање ученика 8-1,8-2, 8-3 и 8-4 одељења.

Контактирани су асистент на Институту за физику Соња Гроздановић и професор Милан Ковачевић и посета је заказана за 28. новембар 2011. године.

Узимајући у обзир бројно стање (44 ученика), ученици су подељени у три групе, са почетком у 16h, 17h и 18h.

Наставник је сваку групу ученика сачекала на улазу у парк и по завршетку демонстарације испратила до изласка из парка.

Професор Милан Ковачевић демонстрирао је огледе из области Осцилације и таласи, Оптике и Електричног поља, које су ученици већ обрадили али и интересантне огледе из физике у циљу популаризације физике као интересантне науке.

Ученицима је показан Вандер Графов трансформатор као пример електростатичке машине, индуктор као пример електричног пражњења у ваздуху, принцип рада Фарадејевог кавеза и начин како се заштити од удара грома, оптичка клупа са расипним и сабирним сочивима и потврђени закони који су научени на часу, показана је примена Кулоновог закона, начини наелектрисавања тела помоћу ебонитне шипке и крзна и њихово дејство на електрометар и електроскоп као на слаб млаз воде, лименку, пинг-понг куглице премазане бронзом.., такође и комплет из оптике којим се показује принцип рада сочива ока човека, како се исправља далековидост а како кратковидост, како се прелама светлост на разним врстама сочива, како се одбија од огледала, равних, сверних, преламање светлости на оптичкој призми и плочи, принцим рада оптичког кабла.

Ученици нису крили своје одушевљење и задовољство.

Са професором је договорена редовна посета ученика институту и цуљу популарисања физике у наредном периоду.

Виолета Мишић, проф. физике