Посета Фестивалу науке у Београду

Већ пету годину се одржава Фестивал науке у Београду. Ове године је било најављено учешће преко 300 младих научника из 32 научне институције. С обзиром да је фестивал у међувремену стекао значајну репутацију, најављено је и учешће гостију из Француске, Швајцарске, Шведске, Аустрије, Естоније и Хрватске.

Према најавама организатора: „Циљ фестивала је да представи, објасни и промовише науку на начин подједнако близак и јасан свима, без обзира на године и образовање, а у споју науке, технике и уметности”.

Имајући ове најаве у виду, и веру нас наставника да ће посета таквом једном догађају имати одређени позитивни васпитно-образовни утицај на ученике и остати им у трајном сећању као једно богато и лепо искуство, ученике смо информисали о фестивалу и изразили спремност да заједнички организујемо одлазак у Београд.

После извесних организационих тешкоћа, на пут је 3.12.2011. године, у 9 часова, кренуло 13 ученика наше школе и два наставника:

1. Лазар Јовановић (VIII6)
    2. Анђела Вуловић (VIII6)
    3. Анђела Васојевић (VIII6)
    4. Павле Јовановић (VIII6)
    5. Кристина Бошњаковић (VIII6)
    6. Матеја Јовановић (VIII6)
    7. Антонина Лазаревић (VIII6)
    8. Ђурђина Милојевић (VII2)
    9. Дуња Марић (VII4)
    10. Јелена Мићовић (VII4)
    11. Јасмина Јевремовић (VII4)
    12. Милица Ћировић (VII4)
    13. Јована Лисичић (VII4)
    14. Светлана Матић, наставник
    15. Веселин Николић, наставник

Фестивал је био подељен на неколико атрактивних програмских целина:

• Наука без престанка
    • Научно-фантастична бина
    • Даје се на знање,
    • Научне играонице,
    • „Сутра”.

Фестивал је одржан на чак четири локације: у бившој Робној кући „Клуз”, Студентском културном центру, галерији Народне банке Србије, и што је била новина ове године, и на сцени театра „Бојан Ступица”. На свим локацијама су биле постављене бројне изложбе, дечје радионице, поставке занимљивих експеримента из хемије, физике, биологије, екологије, медицине, и других области.

Са ученицима смо обишли све локације, а посебно атрактиван и незабораван је био сценски шоу-програм на „Фантастично-научној бини” у театру „Бојан Ступица” под именом „Шведски ласер шоу”. Под покровитељством амбасаде Краљевине Шведске тим експерата за звук и светлост са Универзитета Лунд је приказао такав програм од кога застаје дах и није чудо што овај шоу изазива овације публике широм света где год да се појави. Поред неколико атрактивних експеримената, најимпресивнији је био ласерски шоу праћен светлосним ефектима које је немогуће препричати, већ се морају доживети.

Посету фестивалу смо заокружили заједничком посетом McDonald’s-у, што је такође била нарочита жеља ученика.

Одлазак у Београд, боравак у њему, и повратак су протекли у најбољем реду. Наставници имају најбоље похвале за ученике јер су се држали свих договора. За нас је било права радост дружити се са њима. У Крагујевац смо се вратили у 20 часова.

Предлог наставника је да посета фестивалу буде планирана у Годишњем програму рада школе за наредну школску годину, што би дало могућност за организацију одласка већег броја ученика.

Светлана Матић
Веселин Николић